Genitální opar - Herpes genitalis

autor MUDr. Tereza Ettlerová

Genitální opar je infekční virové onemocnění, které se přenáší sexuálním stykem, orálním sexem, přímým kontaktem, méně pravděpodobně pak kapénkovou infekcí a také kontaminovanými předměty. Po prvotní nákaze se virus ukládá do klidového stadia v nervových buňkách, později se může znovu aktivovat a opět onemocnění vyvolat. Reaktivace onemocnění bývá často odpovědí na snížení imunity organismu nebo výraznou psychickou i fyzickou zátěž.

 

Příznaky (symptomy):

  • puchýřky v okolí malých stydkých pysků, poševního vchodu, hráze nebo oblasti kostrče,
  • zvětšení uzlin v tříslech,
  • puchýřky obsahují čirou tekutiny, praskají a jsou často bolestivé zvláště u prvotní infekce,
  • pálení a většinou mírná bolestivost při opakovaných infekcích ještě před výsevem puchýřků.

 

Průkaz (diagnostika) infekce:

  • gynekologické vyšetření s možným stěrem z puchýřků pro laboratorní určení typu viru.

 

Léčba:
na lékařský předpis, v případě bolestivého průběhu se zadržováním moči nutné léčbu podat v infuzi při hospitalizaci v nemocnici. Při běžném průběhu užívání léků ve formě tablet. Lokální léčba ve formě mastí není příliš účinná.

 

Těhotenství:

Protože je virová infekce přenosná z matky na dítě, je nutné vyšetřit každé podezření na genitální opar v těhotenství. Léčba záleží na stadiu těhotenství, liší se dle probíhajícího trimestru a podle toho, zda se jedná o první nebo opakovaný výskyt onemocnění. Pokud se vyskytne onemocnění v průběhu porodu, pak není možné rodit přirozenou cestou, ale pouze císařským řezem. Zaléčená infekce před porodem bez známek onemocnění při porodu není důvodem k ukončení těhotenství císařským řezem.

 

Leták ke stažení: Genitální-opar--herpes-genitalis.docx